Dram - Komedi

TABUTTA RÖVAŞATA

Özet:
Adı dokuza çıkıp sekize inmeyen bir otomobil hırsızı. Çalamayacağı otomobil, açamayacağı kilit neredeyse yok. Ama sözünü ettiğimiz hırsızın farklılığı sadece bu özelliğinden kaynaklanmıyor.
O, geceleyin çaldığı otomobilleri şafak sökerken getirip çaldığı yere bırakıyor. Üstelik onları bir güzel de yıkıyor, temizliyor. Ancak yaptığını yalnızca dolaşmak ve otomobillerin zevkini çıkarmak.
Değerlendirmek için acele etmemek lazım; Otomobil hırsızlığı onun için aynı zamanda kışın soğuğundan korunmanın bir yolu. Çünkü bu hırsızın ne yatacak bir yeri, ne de doğru dürüst bir işi var. Dolayısıyla kışı atlatabilmesi için en kestirme çözüm bir an önce hapse girmesi.
İşte bu noktada onu hapse girmekten alıkoyan şey çıkıyor karşımıza. Yarattığı kötü ün nedeniyle hiçbir hakim kahramanızımın yüzünü görmek istememekte, hiçbir hapishane kahramanımızı içeri kabul etmemektedir. Çünkü o bir önceki hapishane macerasında yattığı hapishaneyi bile soymaktan geri kalmamıştır.
İşte bu aç ve açıkta yaşayan çağdaş Şarlo, günün birinde eroin bağımlısı bir kıza aşık olursa başına daha neler gelir?

Yönetmen Görüşü:
Mahsun falakadan şişmiş ayaklarıyla yeraltından çıkıp yeryüzü dünyasına karışır her sabah. BMW’yi o çalmamıştır. Otomobil çalmaz Mahsun sizin yaşamınızdan bir gecelik rahatlıklar çalar. Otomobilinizin sıcak koltuğunu çalar, geceleri dolaştığınız şehrin aydınlığını çalar..
Bir kadın sever Mahsun. Bir şilep geçer kadının gözlerinden. Eroin dolaşır damarlarında. Kadının saçları dolaşır Mahsun’un aklına.
Bir tekne batar sevdiğinin yüzüne dokununca. Her gün bir düş batar Mahsun’un denizinde, her gün yeni bir düşe inanır Mahsun inatla. Yaşama inandığı için…
Tabut dar, kapalı bir mekanı çağrıştırır.
Bir futbol terimi olan rövaşata ise tabutla karşılaştırılamayacak kadar geniş alanı gerektirir. Çünkü rövaşata yaparken sırtınız yere gelecek biçimde havaya sıçramanız, topa bedeniniz havada iken vurmanız öngörülmüştür. İşte tam da bu yüzden tabutta rövaşata yapmak imkansızdır.
Film, insana dair imkanlar ve imkansızlıkların gergin birliğini vurgulamayı kendisine amaç edinmiştir. Çünkü insan, en elverişsiz koşullarda dahi hayatın dengesini kurabilme ama aynı zamanda kurduğu her dengeyi reddedebilme, kendisi için rasyonel ve uygun olanı kabul etmeme yetisi ile de donatılmıştır.

Yıl:

1996

Yazar & Yönetmen:

Derviş Zaim

Oyuncular:

Ahmet Uğurlu • Tuncel Kurtiz • Ayşen Aydemir • Fuat Onar • Şerif Erol • Hasan Uzma • Nadi Güler • Barış Celiloğlu

Yapımcı:

Ezel Akay • Derviş Zaim

Görüntü Yönetmeni:

Mustafa Kuşçu

Sanat Yönetmeni:

Aslı Kurnaz

Yapım Sorumluları:

Bülent Güneri • Derviş Zaim

Makyöz:

Aslı Kurnaz

Kurgu:

Mustafa Preşeva

Reji Asistanı:

Nur Arık

AFİŞLER

FOTOĞRAFLAR

KAMERA ARKASI

Diğer Fragmanlar

İzle

Dilerseniz itunes üzerinden satın alarak veya kiralayarak izleyebilirsiniz.

MEDYADAN