Dram - Gerilim

RÜYA

Özet:

Sine, amcası Rüstem Bey’in mimarlık ofisinde çalışan genç, akıllı bir mimardır. Aslında bir enstalasyon-performans sanatçısı olmak amacındadır ama sanat galerilerine yaptığı proje başvuruları reddedilir. Bu hayal kırıklığı sonrası Sine’nin hayatı yavaş yavaş sanat galerisi için gerçekleştirmeyi arzuladığı performanslardan birine dönüşmeye başlar.

Esasında Sine’nin hayatını idame ettirmek için mimarlığa devam etmek dışında fazla seçeneği yoktur. Giderek ofisteki mimarlık işlerinin içine yuvarlanır. Hatta amcasının banka kredisi alabilmesi için ona kefil olmayı kabul etmek zorunda bile kalır. Yaşadığı huzursuzlukların etkisiyle Sine geceleri uyuyamamaktadır.


Bu zor süreçte amcası mimarlık ofisini mali bunalımdan kurtarmak için yeni iş olanakları yaratmaya çalışır. Hatta kanuni açıdan riskli ilişkilere girmeye bile cesaret eder. Aynı şirkette mimar olarak çalışan genç ve girişken mimar Hakan, şirket için bu tarz sevimsiz işleri ayarlayan kişidir. Hakan Sine’ye ilgi duymaktadır.


O karışık ortamda mutlu olacağını düşündüğü bir iş Sine’nin ayağına gelir. Amcasının ofisi, geçmiş senelerde küçük bir dernek için İstanbul’un varoşlarına bir toplu konut projesi yapmıştır. Dernekte çalışan Yaren adlı genç adam Sine’yi bulur. Toplu konutlara yakın küçük bir camiye ihtiyaç duyduklarını anlatır. Hatta eğer isterse mimari açıdan kendini gösterebileceği farklı bir cami tasarlayabileceğini de söyler. Bu yeni öneri Sine’yi heyecanlandırır. Nitekim yeni tarzda bir cami tasarımını Yaren’e sunar. Yaren yeni tasarımı beğenir. Bu gel gitler ortasında Sine ile Yaren arasında belli belirsiz bir yakınlık olduğunu farkederiz. Hakan Sine’nin Yaren’le görüşmelerini ve yaşadıkları yakınlığı kıskanmaya başlar. Sine Hakan’a Yaren’le aralarında birşey olmadığını belirtir.


Yaren’in mahallesi için tasarlanan yeni tarz cami inşaatı başlar. Ancak büyük çaplı bir yer kayması nedeniyle inşaat yarım kalır. Yer kayması dernek üyelerinin bazılarının konutlarının çökmesine de yol açar. Yaren ve arkadaşları mimarlık – müteahitlik firmasını bu nedenle mahkemeye verirler. Ne var ki firma mahkemede suçsuz bulunur. Felaketzedeler kızgınlık içindedir. Sine kendini onlara affettirmek ister. Ziyaretlerine gider. Ancak Sine’ye biraz hoyrat davranırlar. Amca olayı öğrenir. Felaketzedeleri kıza şiddet uyguladıkları gerekçesi ile polise şikayet eder. Bu şikayet Sine’nin karşı çıkmasına rağmen gerçekleşir ama ok yaydan çıktığı için Sine sevimsiz gelişmeleri durduramaz. Polis, dernek üyelerini ve Yaren’i gözaltına alır.


Sine devam eden uykusuzluk rahatsızlığı nedeniyle uyku hastalıkları kliniğine yatar. Yedi uyuyanlar menkıbesini (efsanesini) hatırlatan bir rüya görür. Ertesi sabah klinikte uyandığı zaman fiziksel olarak değişmiş, başka bir kıza dönüşmüştür. Sine şimdi fiziki değişime uğramadan önce yapmak isteyip de yapamadığı şeyleri gerçekleştirme özgürlüğünü yaşamaya başlar. Mesela amcasına işten istifa etmek istediğini söyler. Uyku hastalıkları kliniğine yeniden gittiğinde aynı rüyanın bir çeşitlemesini görür. Uyandığında fiziksel olarak yine oldukça değişmiştir. O ana kadar ruhsal bakımdan yapamadığı şeyleri gerçekleştirmeye devam eder. Hala göz altında tutulan Yaren ve arkadaşlarına acıdığı için polise giderek şikayetini geri alır. Dernek üyeleri serbest kalırlar. Sine’deki değişimler her defasında hayata dair meselelerine farklı bir yanıt bulmasına yol açmaktadır. Sine, özgürlük kazanmak, mutluluk ve ruhsal arınmaya varmak için o ana kadarki yazgısı ile her defasında farklı biçimlerde savaşmaya devam eder. Bazen yiğitçe, bazen tereddüt dolu, bazen ürkek davranır ama hayallerinin peşinde eylemde bulunmaya devam eder.

Yönetmen Görüşü:

Sine İstanbul’da yaşayan genç bir mimardır. Kültürü ve tarihi radikal kesintiler ve süreksizliklerle dolu bir coğrafyanın kızı olarak, gelenekten ve tarihten devraldığı malzeme ile beraber değişerek hayata devam etmenin peşindedir. Bir mimar olarak kültür ve tarihinin ona verdiği geleneksel yapılardan daha farklı cami biçimleri olup olamayacağını merak eder. ‘Değişerek devam edebilmek’ fikri etrafında yeni ve farklı ama ayakları yere basan, sahih bir yapı tasarlama meselesini araştırır. Bu esnada ofisi batmaktan kurtaracak parayı kazanmaya çalışarak hayatta kalmaya çalışmaktadır. Ama bu konuda çok başarılı değildir. Hayatta kalabilmek ve olan bitene karşı etkisiz bir tanık olmanın bir adım ötesine geçmek için formül nedir? Sine’nin bu zor soruya vereceği kolay yanıtları yoktur. Bir yandan her şeyi bırakıp kaçmak ister. Öte yandan yer kayması yüzünden sosyal konutları çöken varoş sakinlerine yardım etmek için kendini ve mimarlık kariyerini riske atar. Zor durumdaki insanlara el uzatmak için büyük bir farkındalık kampanyasını bütün İstanbul’un görebileceği şekilde, dokunaklı ve görkemli biçimde gerçekleştirir. Her şeye rağmen umudu temsil eder.

Yıl:

2016

Yazar & Yönetmen:

Derviş Zaim

Yapımcı:

Yeşil Film

Sponsor:

Sarten Ambalaj Sanayii

Destekçi:

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla

Oyuncular:

Birinci Sine: Gizem Erdem, İkinci Sine: Ebru Helvacıoğlu, Üçüncü Sine: Dilşad Bozyiğit, Dördüncü Sine: Gizem Akman, Yaren: Mehmet Ali Nuroğlu, Hakan: Enis Arıkan, Rüstem: Murat Karasu, Avukat İlbey: İbrahim Selim

Ortak Yapımcı:

Derviş Zaim, Marathon Film, Numan Acar, Acar Entertainment- Berlin

Uygulayıcı Yapımcı:

İFP – İstanbul Film Prodüksiyon, Emre Oskay, Sadık Ekinci, Adnan Şapçı

Sanat Yönetmeni:

Natali Yeres

Görüntü Yönetmeni:

Taner Tokgöz

Müzik:

Marios Takoushis

Kurgu:

Ali Sait Demir, Ayhan Ergürsel

Kamera:

Engin Örsel

Ses Tasarım:

Burak Topalakçı

Oyuncu Seçimi:

Banu Kuruoğlu, Güliz Urgunlu

Özel Efektler:

Volkan Duran

Yapım Amiri:

Coşkun Tamer, Mehmet Ali Aslan

Set Amiri:

Melih Sezgin

Işık Şefi:

İbrahim Uzelli

Sancaklar camii Mimarı:

Emre Arolat, EAA – Emre Arolat Architects

Oyuncular:

Hüseyin: Engin Örsel, Zafer: Zafer Altun, Haciz Memuru: Adnan Şapçı, Toplu Konut Sakini: Nadi Güler(Ahmet), Mehmet Şanlıer, Zülfikar Ateş, 3d Şirket Patronu: Murat Kılıç, Banka Görevlisi Kız: Siğnem Selçuk, TV Muhabiri: İsa Sağlam, TV Spikeri: Cenk Mutluyakalı, Parktaki Polis: Can Şıkyıldız, Aras Kösedağ, Polis Komiseri: Emre Oskay, Uyku Hastalıkları Hemşire: Merve Yayla, Uyku Hastalıkları Doktor: Mert Yusuf Özlük, Baskına Gelen Mali Polis: Doğan Dileroğlu

Konuk Oyuncu:

Bürokrat: Osman Alkaş, Küratör: Ayşe Lebriz, Polis Memuru: Atılay Uluışık

Teşekkürler:

Zeki Sarıbekir, Branimir Mladenov, Sevil Akı, Mixer, Art on İstanbul, Selim Bilgiç – 36 mm

Marathon Film – Yeşil Film 2016

AFİŞLER

FOTOĞRAFLAR

KAMERA ARKASI

Diğer Fragmanlar

İzle

Dilerseniz itunes üzerinden satın alarak veya kiralayarak izleyebilirsiniz.

MEDYADAN