Dram

FLAŞBELLEK

Özet:
Ahmet Suriye’de Esad rejiminin bir askeridir. Savaş esnasında boğazından yara almış; konuşma yetisini kaybedince rejim tarafından geri hizmete alınmış, bir depoya fotoğrafçı olarak yerleştirilmiştir. Orası rejim tarafından öldürülen muhaliflerin cesetlerinin fotoğraflandığı ve her türlü kaydın dosyalandığı gizli bir askeri merkezdir. Ne var ki, orada gördükleri karşısında vicdan azabı duymaya başlar. Sonunda depoda dönen insanlık suçlarının açığa çıkarılması gerektiğini düşünmeye başlar. Depoda çok sıkı korunan işkence edilmiş insan fotoğraflarını gizlice bir flaşbelleğe kaydeder. Depodan çıkarır. Artık iş bu flaşbellekteki fotoğrafları Suriye dışına kaçırıp kamuoyuna bilinir kılmaktan geçmektedir. Nitekim flaşbellekten üç adet daha yedekler. Onları evine ve etraftaki bir yıkıntıya saklar, bir tanesini yanına alır. Karısı Leyla ile beraber rejimin kontrol edemediği tarafa geçmek sonra da Türkiye’ye sığınmak için yola koyulur.

Ancak yolda karısı ile beraber bir IŞİD çetesinin eline düşerler. Ahmet yanında taşıdığı flaşbelleğin IŞİD üyeleri tarafından üstünde bulunmasını istemez. Esir alınmadan önce gizlice yolun kenarına bırakır. IŞİD grubunun esirleri tuttuğu kampta onlardan başka bir genç kadın ve öksüz bir çocuk esir vardır. IŞİD mensupları Ahmet’ten karısının serbest kalması için fidye getirmesini isterler ve kırk sekiz saat mühlet verirler. Ahmet dünyada en son gitmesi gereken yere, Esad rejiminin hükmettiği bölgeye geri döner. Amacı karısını kurtaracak fidye parasını bulmaktır. Öncelikle yedek flaşbelleği almak için evine gider. Ev yıkılmıştır. Bunun üzerine öteki belleği sakladığı yıkıntıya bakar. O esnada onu arayan polis yıkıntıya baskın yapar. Güçbela polisten kaçar. İzini kaybettirir. Para bulmak için depoda beraber çalıştığı ahlaksız, rüşvetçi bir doktorun evine gider. Doktordan zorla para alır. Artık sıra, zaman dolmadan IŞİD’in kampına dönmesi ve karısını kurtaracak fidyeyi onlara vermesine gelmiştir. Bu karmaşa içinde flaşbelleğin yedeklerini bulmaktan umudunu kesmiştir.

Bu esnada IŞİD grubunun elinde rehin olan Leyla sabırsızlıkla Ahmet’i beklemektedir. Beklerken de kendi derdini bir yana bırakıp onunla birlikte esir tutulan Şeza adlı kıza ve küçük oğlan çocuğuna moral vermeye çalışır. Ancak IŞİD grubu Şeza’ya tecavüz etmektedir. Baskıya dayanamayan genç kadın intihar eder. Leyla sarsılmasına rağmen çocuğu yaşadığı şoktan korumaya çalışır.

Ahmet neden sonra Işid’in karısını rehin tuttuğu yere döner. Çetenin başındaki Musa Leyla’yı serbest bırakır. Leyla küçük çocuğu Türkiye’ye götürmek ister. Ama IŞİD grubu çocuğu serbest bırakmak için büyük miktarda para talep eder. Karı koca çocuğu alamadan çaresiz Türkiye’ye doğru güç bela yola devam ederler. Türkiye’de bulunan Suriye’lilerin kaldığı bir göçmen kampına yerleşirler.

Leylanın aklı, Suriye’de IŞİD’in elinde rehin kalmış olan kimsesiz küçük oğlanın Türkiye’ye getirilmesinde kalmıştır. Ahmet oğlanı almak için Suriye’ye tek başına gitmeye karar verir.

Yönetmen Görüşü:
Suriye’deki insanlık dramı yarım milyonu geçen ölüme rağmen, hala şiddetini koruyarak devam ediyor. Bu proje, ülkede akan kanı durdurmak için kendi hayatını riske atan bir adamı, kurtulmak için çabalayan masumları, şiddetin tutsağı olan zalimleri konu ediniyor. Flaşbellek filminin ana kahramanı, vicdanın sesi ve yerine getirmesi gereken insanlık borcu ile kendi hayatını korumak arasında seçim yapmak zorundadır. Yunan tragedyalarına benzeyen bir ikilemde kalan kahraman, seçimini insanlık onurunu korumak yönünde yapar ve şahit olduğu suçu kamuoyuna duyuracak eylemini gerçekleştirir. Başlangıçta hareketinin sonucundan ne çıkacağını bilememektedir. Ama niyetinin ahlaki saflığı, dilediği sonuç hemen belirmese dahi ruhunun azaptan kurtulmasına yardım edecektir.


Ahmet karakterinin karşı karşıya kaldığı ve Yunan tragedyalarını andıran bu keskin ikilemin, sadece Suriye halkının değil, insanlığın meselelerinden biri olmaya devam ettiğini düşünüyorum. Flaşbellek bu manada evrensel bir hikaye anlatmakta, insanlık onurunu korumaya çalışmanın bedelini göstermektedir. Hikaye gerçek bir olaydan esinlenmiş ama esinlenilen olay, başka gerçek hikayeler ve kurgusal ögelerle zenginleştirilmiştir.


Flaşbellek’te Suriye’de yaşananlar ele alınırken konuya olabildiğince soğukkanlı ve mesafeli biçimde yaklaşılmaya gayret edilmiştir. Tüm bu nedenlerle Flaşbellek insan onurunu öne çıkarma amaçlı, derin, taze, olayları geniş bir perspektiften ele alan kuşatıcı bir projedir.

Yıl:

2020

Yönetmen & Senarist:

Derviş Zaim

Oyuncular:

Saleh Bakri ( Ahmet), Sara El Debuch ( Leyla), Ali Süleyman ( Musa), Husam Chadat ( Patolojist), Hanin Abaji (Şeza), Hedi Ömer (İsmail), Favaz Ömer (Taksici), Nadi Güler (Kaçakçı), Muhammed Rıfkı (Işid üyesi)

Yapım:

Marathon Film

Uygulayıcı Yapımcı:

Emre Oskay

Görüntü Yönetmeni:

Andreas Sinanos

Sanat Yönetmenleri:

Seda Saçlı, Sıla Karaca

Kurgu:

Aylin Zoi Tinel

Müzik:

Marios Takoushis

Kast Direktörü:

Gökçe Doruk Erten

Ses Tasarım ve Miks:

Kostas Varympopioitis

VFX Tasarım:

Volkan Duran

Kostüm:

Miray Yoğurtçu

Yapım Sorumlusu:

Ziya Akbaş

Yardımcı Yönetmen:

Utku Bildirgen

Ortak Yapımcı:

Marsel Kalvo, Mevlut Akkaya

AFİŞLER

FOTOĞRAFLAR

KAMERA ARKASI

Diğer Fragmanlar

İzle

Dilerseniz itunes üzerinden satın alarak veya kiralayarak izleyebilirsiniz.

MEDYADAN